Spartacus – první rozšíření

Phones-Conference-call-iconPočet hráčů:
3 – 6
Baby-Stork-with-bundle-iconVěk hráčů:
17 a více let
Movie-Genres-Historical-iconDélka hry:
60 – 360 minut

Minulý rok se na našem blogu objevila recenze na akční deskovou hru plnou soubojů na poli intrik, obchodu a krvavých píscích arény – Spartacus: The Game of Blood and Tratchery. Následujícími řádky budu na tuto recenzi navazovat a pro pochopení všech souvislostí vám vřele doporučuji přečíst článek o základní hře.

 

02

+ 31 nových karet Tržiště
+ 55 nových karet Intrik
+ 2 herní desky dvou nových Dominů
+ 50 žetonů a mincí
+ 2 plastové, nebarvené figurky
+ 26 kostek navíc
+ pravidla v anglickém jazyce (na překladu do češtiny pracuji)

03

V tomto prvním rozšíření pro deskovou hru Spartacus jsou přidány dvě nové gladiátorské školy – přeživší zbohatlické římské rodiny Seppius a velevážený Varinius, prétor Říma a člen římského senátu.

Seppius má ve svém erbu propletené dva hady, je tedy naprosto zřejmé, že jeho cesty vedou veskrze podlé intriky a lsti. Vždy je o krok napřed oproti svým soupeřům. Snadno prohlédne manipulační záměry svých nepřátel a může svým strážcům přikázat, aby těmto lstivým manévrům zabránili ještě dříve než budou podniknuty. Na druhou stranu, rodina Seppia má v Capui (antickém městě kde se konaly gladiátorské zápasy a centru veškerého dění) stále svůj vliv a dobré jméno, proto Seppius těží i z finančních procesů, které zde na černém trhu probíhají.

Naopak Varinius své činy nijak neskrývá a sází spíše na svou reputaci. Jednou za čas může od ostatních Dominů žádat o dočasnou podporu při spřádání intrik. Obrátit se v takovou chvíli k Variniovi zády je vždy krajně nemoudré. Jako každý svědomitý politik je i Varinius vždy chráněn dostatečným počtem strážců, kteří se starají o jeho bezpečí. Právě na výhody těchto ochránců lpí Varinius ze všeho nejvíce.

S příchodem těchto dvou nových gladiátorských škol, vznikly ideální podmínky pro navýšení herní kapacity na maximální počet 6 hráčů! Tuto možnost jsem osobně s neskonalou vděčností vítal. Nejen, že si konečně mohou všichni moji přátelé zahrát současně, ale je zde také více prostoru pro vytváření trvalejších a prosperujících spojenectví, kombinace intrik dosahuje dříve nevídaných rozměrů a stejně tak atmosféra nabírá na obrátkách.

Další významnou změnou, která přichází s tímto rozšířením, je možnost uspořádat tzv. Primus, což je specifický druh souboje v aréně. Pořadatel, který vyhlásí Primus, může do arény pozvat až 4 hráče (sebe nevyjímaje). Tito hráči mohou do arény poslat minimálně jednoho svého gladiátora. Pokud některý ze čtyř pozvaných hráčů odmítne zúčastnit se souboje v aréně, musí jeden již pozvaný dominus poslat do arény dva své bojovníky. Souboj probíhá ve dvou týmech po dvou gladiátorech. Dva pozvaní hráči tak bojují po svém boku a snaží se ze všech sil porazit bojovníky na druhé straně arény. Souboj 4 gladiátorů do hry vnáší ještě větší nádech napětí a přináší nové možností taktizování – někteří noví gladiátoři či karty intrik totiž umožňují hráči zradit svého spolubojovníka a „přidat se“ na stranu soupeře, stejně jako tomu bylo v seriálu, kde zrádný Ashur, uprostřed plameny obehnaného bojište Primu, obrátil svůj meč proti svému spolubojovníkovi Daganovi a probodl jej, čímž oslabil vlastní tým. Jeho zradu následně oplatil Crixus, bojující na stejně straně, když Ashurovi přesekl holenní kost a nakonec jej odhodil mimo prostor bojiště, čímž zmrzačeného Ashura diskvalifikoval a tím opět oslabil svůj tým.

U některých nových karet Intrik si pak zajisté brzy všimnete novinky v podobě požadované Vlivnosti k zahraní dané manipulace či reakce – v levém horním rohu je místo čísla zobrazena šipka. Pokud tato šipka směřuje dolu, je možné kartu hrát pouze v případě, že máte nižší úroveň Vlivnosti, než cílený soupeř. U šipky směřující vzhůru musí být vaše Vlivnost naopak vyšší než protivníkova. Tento druh karet dokáže oslabené hráče „nakopnout“ zpět do hry a naopak uškodit výrazně silnějším protihráčům.

Jako bonus jsem ke hře dostal také jednu z pěti prémiových karet – v mém případě legendárního Hadriana. Tato kartička byla v obalu nalepená vespod krabice.

05

Cíl hry zůstává v tomto rozšíření neměnný, tedy první hráč který dosáhne Vlivnosti své gladiátorské školy na úroveň 12, vyhrává celou partii. S příchodem dvou nových domů a možností hrát současně v 6 hráčích se však tato cesta k vítězství značně prodloužila.

06

První rozšíření pro deskovou hru Spartacus je fenomenální. Nejen, že umožní zapojení dvou dalších hráčů, ale do hry především přidává nový režim souboje v aréně – Primus – při kterém se budou všichni zúčastnění hráči náramně bavit. Nové měřítko herního potenciálu roste také na poli obchodování s přírůstkem několika nových gladiátorů, otroků i vybavení. Nakonec, mimo několika kostek a mincí se do hry přidá 55 karet intrik, kde oproti základní verzi dominují karty reakcí. Celkový počet karet vám nyní přeroste přes 250 kousků, což je na deskovou hru celkem solidní hromádka. I přesto se vám veškerý obsah z obou her vejde do krabice základní hry – za předpokladu odebrání originální „vystýlky“ (absenci plastového insertu kompenzuji vytřídění herních komponentů do látkových pytlíků – kvalitnější sáčky, váčky, pytlíky můžete také zakoupit v našem fantasyobchodu).

Doplnění o nové plastové figurky mne inspirovalo k jejich vybarvení. Výsledků si můžete všimnout na fotografiích v níže uvedené galerii. O své zkušenosti s domácí malbou figurek se s vámi velice brzy podělím na tomto blogu.

 

Jiří Šindelář, 10/10

[+] POZITIVA:
• Za málo peněz hodně muziky (zdvojnásobení počtu herních komponentů)
• PRIMUS – nový režim arény, který umožňuje boj až 4 hráčů současně
• Prémiová karta ZDARMA!
• Rozšiřuje počet hráčů na 6
[-] NEGATIVA:
• žádné!

 

Pozn.: Jelikož je toto rozšíření samostatně nehratelné, objevuje se na fotografiích také obsah základní hry.
Pozn.2: V galerii se objevují české přelepky karet. Toto počeštění není součástí hry (je však možné jej získat v sekci „Ke stažení“)

 

Svitek-koupit-button_resize3