Spartacus – Desková hra

Phones-Conference-call-iconPočet hráčů:
3-4
Baby-Stork-with-bundle-iconVěk hráčů:
18 a více let
Movie-Genres-Historical-iconDélka hry:
120-240 min

Spartacus – the Game of Blood and Tratchery

Tak zní celý název této deskové hry vydané společností GaleForce Nine.

01Dějství hry vychází ze seriálové adaptace Spartakovo otroctví a následného povstání. Seriál natáčela společnost STARZ a právě její členové se spolupodíleli na vzniků této deskové hry. Těm kteří nejsou obeznámeni s antickou historií či seriál Spartacus neviděli, se – mimo svého doporučení jej shlédnout – pokusím ve stručnosti vysvětlit dějství a sled událostí, jejichž znalost výrazně obohacuje prožitek z hraní Spartacus the Game of Blood and Tratchery.

Spartacus byl Thrácký bojovník odvlečený do legií legáta (později prétora) Gáie Claudia Glabera. Pod vlajkou tohoto římského vojevůdce měl bojovat proti barbarům z oblasti dnešního Rumunska. Krátce poté však z těchto legií dezertoval a vrátil se zpět za svou manželkou Surou. Poté byl římským legátem dopaden a spolu se svou manželkou byli uvrženi do otroctví, avšak každý zvlášť. Od této chvíle byl Spartacus poháněn touhou získat svou milovanou Suru zpět do náručí. Spartacus byl na lodi přepraven do Římské říše a následně měl být v aréně města Capua za svůj prohřešek popraven. Nechtěje opustit tento svět, Spartacus v aréně vzdoroval tváří v tvář smrti kdy se mu podařilo zabít jeho popravčí četu. Tento čin vzbudil obdiv a zájem u otrokáře Quintuse Lentula Batiata, který jej přivedl do své vily na hřebenu hory nedaleké od města Capua. Zde chtěl pod ranami biče ze Spartaca vytvořit gladiátora. Mezi zdmi Batiatova domu se Spartacus setkává s celou řadou slavných gladiátorů a otrokyň, s nimiž prožije utrpení, bolest, nenávist ale i přátelství, soucit a bratrství. Tento seriál je plný emocí, nečekaných zvratů, intrik, krvavých soubojů v aréně a věřte či ne, ale mnoho okamžiků Vám silně zahraje na city.

Stejně tak i desková hra je postavena na 3 základních pilířích, které utvářejí jednotlivé fáze hry: obchodování, intriky a souboje, přičemž všechny tyto tři aspekty Vás posouvají na pomyslném žebříčku vstříc konečnému vítězství.

021x herní plán – aréna
4x karty gladiátorských škol
4x plastová figurka gladiátora
26x herní kostky
64x karty Tržiště
80x karty Intrik
148x mince
1x pravidla v anglickém jazyce, ilustrované, formát A3
(Českou příručku s překlad herních komponentů můžete stáhnout v naší sekci „Ke stažení„)

03Dějství hry je zasazeno do oblasti gladiátorských zápasů v aréně města Capua. Tuto arénu znázorňuje poměrně velká hexagonová mapa (50 x 50 cm), kde se odehrává jedna ze tří herních fází. V každému rohu herního plánu se nachází prostor pro vložení sázek na výsledek souboje, ne vždy totiž musí souboj skončit smrtí některého ze zúčastněných gladiátorů. Mnohdy o osudu poraženého rozhoduje pořadatel těchto krvavých her. Dalším důležitým prvkem tvořícím herní svět jsou desky symbolizující gladiátorskou školu jednotlivých hráčů. Na těchto deskách je přehledně vyobrazeno rozložení karet a žetonů, které symbolizují sílu, majetek a respekt jednotlivých hráčů (viz. obrázek níže). Poslední pole, kde se odehrává hra, je již tradičně hráčova ruka, kde jsou všem ostatním protihráčům skryty úmysly (někteří otroci-špióni však mohou tyto úmysly odhalit!).

spart_layout

Náhled rozložení herního plánu

 

 

04 Souboje jsou bezpochyby základním pilířem této hry. Sázky na zápas vytvářejí bohatství i chudobu, stejně tak souboje samotné mnohdy rozhodují o životě či smrti a hanbě či slávě jednotlivých gladiátorů. Tyto rizika do hry vnášejí adrenalinové napětí a absolutně eliminují stereotyp hry.

Bojový systém je v této hře řešen velice zajímavým způsobem. Součástí balení jsou barevně odlišené kostky, přičemž každá barva symbolizuje odlišné atributy gladiátorů = červená symbolizuje útok, černá značí obranu a modrá barva charakterizuje mrštnost a pohyblivost. Rozložení a počet těchto kostek je určen gladiátorem, který je poslán do arény. Někteří gladiátoři jsou známi svou hrubou silou a mají vysoký počet červených kostek, jiní gladiátoři naopak spoléhají na svůj štít a disponují velkým počtem kostek černých, další gladiátoři sází na svou mrštnost a pohyblivost a proto hrají s největším počtem modrých kostek. Statisticky mají všechny 3 druhy kostek stejnou hodnotu, ve skutečnosti se však může v jednotlivých situacích miska vah velice rychle převažovat z jedné strany na druhou. Celkový počet kostek (bez ohledu na barvu) totiž symbolizuje zdraví gladiátora. Herní pravidla pak určují události, které nastávají pokud některý z atributů (určitá barva kostek) klesne počtem na nulu. Toto zpravidla symbolizuje porážku, avšak míra zranění (počet zbývajících kostek) rozhoduje o životě či smrti bojovníka. Kostky však nejsou jediným iniciátorem soubojů. Velký důraz je v této hře kladen na taktizování hráče – kde aspekt taktiky je tvořen unikátními schopnostmi jednotlivých bojovníků či jejich vybavením, kterým jsou momentálně vybaveni.

Mimo písky arény se však mohou boje odehrávat i na poli obchodu a intrik.

A) Fáze Intrik: je v pořadí první fází hry, která je naprosto odlišná od ostatních deskových her a zajisté tvoří hlavní charakteristický rys této hry. Pravidla zde poskytují hráčům neobvykle velkou volnost v rozhodování a celkovému dopadu na hru, přesto však existují striktní pravidla, které hru udržují v racionálních mezích. Jsou to právě intriky, které Vás na hře budou fascinovat ze všeho nejvíce. Při intrikách mohou hráči vytvářet všelijaké pakty, spojenectví či naopak nepřátelství a zrady, které vyústí v hotovou válku vedenou na poli obchodu, intrik i soubojů v aréně. Systém intrik je natolik hluboce propracovaný, že nikdy nebudete přesně schopni odhadnout co se v následujících minutách bude dít, nikdy nevíte zda jsou úmysly ostatních hráčů čestné a už vůbec si nemůžete být jisti ani svými vlastními otroky, kteří se na popud vašich soupeřů mohou v mžiku obrátit proti vám.

B) Fáze obchodování: je v pořadí druhou fází hry, kdy hráči obchodují nejprve mezi sebou navzájem, poté se přesouvají na pomyslné tržiště, kde zakupují nové otroky, gladiátory či vybavení. Nashromážděný majetek má pochopitelně nemalý vliv na průběh a výsledek hry. Své investice však důkladně plánujte, poněvadž je důležité mít i dostatečné množství mincí na sázky v aréně. V poslední části obchodování hráči sázejí na takzvanou pozici „Pořadatele“, který bude hostit další souboj v aréně (rozhoduje o účastnících).

05 Po celou dobu hry se hráči posouvají po stupnici tzv. „Vlivnosti“ která je rozhodujícím prvkem o blížícím se vítězství. V době gladiátorských soubojů bylo jediným úsilím jednotlivých lanistů získat si přízeň davu i senátu, z čehož plynuly privilegia a bohatství. Úspěch, ať už v obchodu, intrikách či v aréně se vždy promítá na věhlasu daného domu. Naopak neúspěchy špiní jméno a ruinují hráče ve všech směrech.

Ve hře vítězí hráč, který jako první dosáhne na stupnici Vlivnosti hodnoty 12.


06 Hra Spartacus – the Game of Blood and Tratchery pro mne osobně byla vyslyšenou tužbou. A stejně tak pro každého kdo hltal seriálový příběh Spartaka a jeho cestu za svobodou, by měla tato hra být nedílnou součástí domácnosti. Sám tuto hru považuji za klenot mezi deskovými hrami a z hlediska hratelnosti se jedná o zábavu pro 3-4 hráče na dlouhé hodiny. Právě herní doba pro někoho může být kamenem úrazu, pro mne osobně je délka hry ideální a lze ji regulovat startovní pozicí na stupnici Vlivnosti. Při hraní této hry jsme s přáteli zažili tolik nečekaných zvratů, jak se nám to v žádné hře doposud nepodařilo. Hru jsme za dobu vlastnictví hráli asi 10x a stále objevujeme nové taktiky a finty. Spojenectví má ve hře tendenci rychle měnit směr a proto ze hry málokdy odchází někdo zklamaný či otrávený – naopak si všichni hru užíváme od začátku až do konce a s radostí sledujeme vzkvétání vlastních herních „majetků“. Nové majitele může zkraje zděsit komplexnost a relativní složitost herních pravidel. Odměnou za vytrvalost však bude nevšední herní zážitek.

 

HODNOCENÉ KRITÉRIUM

MÉ HODNOCENÍ

01-interakce

rank5

5/5

02-nahoda

rank4

4/5

03-narocnost

rank2

2/5

04-agresivita

rank5

5/5

05-cas

rank3

3/5

SOUHRNNÉ OSOBNÍ HODNOCENÍ:

 4/5

 

 

Svitek-koupit-button_resize3