Osadníci z Katanu

Phones-Conference-call-iconPočet hráčů:
3-4
Baby-Stork-with-bundle-iconVěk hráčů:
10 a více let
Movie-Genres-Historical-iconDélka hry:
30-60 min

Hra kterou snad ani není nutné nijak zdlouhavě představovat. Přesto, jsou-li mezi námi čtenáři, kteří se s tímto počinem doposud nesetkali, velice rád přiblížím s čím máme tu čest.

 

01

První podoba hry „Osadníci z Katanu“ byla do světa vypuštěna již v roce 1995. Postupně vycházely nové a nové verze a doplňky, které hru rozšiřovaly. Nyní je na našem trhu dostupná česky lokalizovaná verze Osadníků, přičemž hru lze obohatit nespočetnými  rozšířeními či alternativními verzemi, které český trh neustále zaplavují (momentálně 6 rozšíření a 4 varianty hry). Pro svou jednoduchost, přehlednost a grafické zpracování jsou Osadníci z Katanu velmi vyhledávanou hrou pro malé i velké, přátele i rodiny.

Příběh který uvádí hráče do hry je víceméně jednoduchý. Kdesi v mořích se nachází dosud neosídlený ostrov zvaný Katan. Zde připlouvají vaše lodě, za jediným účelem osídlit ostrov a vybudovat zde civilizaci. Nerostných surovin je zde hojné množství a proto se tento úkol zdá být jednoduchý. Bylo by tomu tak, pokud by jste se o suroviny a stavební prostor nemuseli dělit s dalšími objeviteli – dalšími hráči – kteří na ostrov připluli se stejným cílem. Budujte své vesnice, města, cesty či vojska a pokuste porazit své soupeře.

 

02

• 1ks českých pravidel
• 19ks hexagonových polí se surovinami
• 4ks karet se stavebními náklady
• 2ks karet za nejsilnější vojsko či nejdelší cestu
• 2ks herní 6ti stranná kostka
• 95ks karet surovin
• 25ks „akčních karet“
• 60ks plastových silnic ve 4 barvách (bílá, modrá, oranžová, červená)
• 20ks plastových vesnic ve 4 barvách (bílá, modrá, oranžová, červená)
• 16ks plastových měst  ve 4 barvách (bílá, modrá, oranžová, červená)
• 1ks figurky zloděje

 

03

Herní svět se odehrává na ostrově Katan, kde hráči svádějí kolonizační souboj o mocenskou nadvládu. Tento ostrov ve hře prezentuje velice příjemným způsobem graficky ztvárněná mapa složená z 19 nezávislých hexagonových polí. Na každém z těchto polí (výjma jednoho) je vyobrazena surovina, kterou lze možné na daném území sklízet. Uvedené pole jsou na sobě nezávislé, proto lze jejich umístění náhodně kombinovat, stejně tak jsou náhodně umisťovány žetony s čísly (nejprve číslem dolu) – s každou hrou je tedy podoba ostrova odlišná a hra Vás proto dlouho neomrzí. Po odhalení čísel si hráči hodí kostkou, přičemž nejvyšší hod vyhrává a hra může začít.

 

prubeh-banner

Hráč s vítězným hodem jako první umístí vesnici a jednu přilehlou cestu do libovolného rohu některého ze surovinových polí, následně tak učiní hráč po jeho levé ruce až se dostane na v pořadí posledního hráče, který po první vesnici s přilehlou cestou umístí ihned i vesnici druhou. Následně se pořadí obrací směrem zpět k hráči, který umisťoval vesnici jako první. Poté první hráč hodí oběma kostkami. Součet hodnot na obou kostkách se sečte a výsledné číslo signalizuje, které z herních polí, na nichž jsou umístěny očíslované žetony, těží danou surovinu. Nárok na surovinu mají ti hráči, jejichž vesnice jsou umístěny na hranici „aktivovaného“ pole. Po těžbě surovin, může hráč ještě obchodovat suroviny se svými soupeři. Poté může za nashromážděné suroviny postavit některou z budov (vesnice, cesta, město) či si koupit tzv. „akční kartu“. Tyto speciální karty skrývají některý z mnoha efektů – například vám poskytnou bonusový vítězný bod; dají vám možnost vzít si od všech hráčů všechny jejich karty s jedním druhem suroviny či vám karta propůjčí rytíře, který ve hře působí jako zloděj.

Čímž se dostávám k další zajímavé části hry, a tou je již zmíněný tzv. „zloděj“. Jedná se o šedou plastovou figurku, která se přesouvá vždy, pokud na kostce padne výsledné číslo 7. Hráč, který tento hod učinil má poté možnost přesunout figurku zloděje na libovolné místo na herní mapě a má právo si náhodně vybrat jednu kartu suroviny od jednoho z hráčů, jehož vesnice či město se nachází na okraji zvoleného pole. Další události kolem funkce Zloděje ve hře jsou velice šikovně popsány v herních pravidlech.

Dále hráči na ostrově budují i cesty, které spojují jednotlivé vlastní vesnice či města. Délka těchto souvislých cest je ve hře oceněna kartou pro tzv. „Nejdelší obchodní cestu“, která vlastníkovi přiděluje 2 vítězné body. Budování cest je velkým strategickým prvkem ve hře. Jak hra postupuje do pokročilé fáze, tak na ostrově stále rychleji ubývá prostor pro budování. Později si hráči svými cestami navzájem blokují rozvoj – překřížená cesta totiž znamená, že soupeřící hráč již přes tuto cestu nemůže dále pokračovat a musí si cestu ostrovem razit jiným směrem.

Rád bych se ještě vrátil k události dříve zmíněného obchodování se surovinami. Směna surovin je v Osadnících Katanu nezanedbatelnou součástí. Hráči se velice často budou dostávat do situace, kdy jim bude chybět jeden typ suroviny (zpravidla ten, poblíž kterého nemají na mapě umístěnou žádnou svou vesnici). Chybějící suroviny mohou buď vyměnit v „bance“ v poměru 4 stejných odevzdaných surovin za jednu libovolnou, či mohou suroviny obchodovat mezi sebou navzájem, a to v libovolném poměru a složení. Na začátku hry je obchodování pro každého hráče více či méně vítanou možností jak získat kýžený typ surovin. Jak se však hra blíží ke svému konci, hráči – plni obav, že soupeři poskytnou potřebné suroviny pro zakončení hry - mezi sebou stále více odmítají obchodovat.  Z tohoto důvodu je na herní mapě, poblíž moře, umístěno několik přístavů, které upravují poměr obchodovaných surovin s „bankou“. Z hlediska ekonomického rozvoje je vlastnictví alespoň jednoho takového přístavu naprosto neocenitelným přínosem, protože později činí hráče nezávislé na vzájemném obchodu.

 

05

Každý osadník Katanu má jediný cíl, a to, vybudovat nejrozšířenější kolonii na ostrově. Nejsilnější hráč je vyhodnocen, pokud dosáhne celkového počtu 12 vítězných bodů, které lze získat ze stavby vesnic, měst, cest, či shromažďováním akčních karet. Hra je okamžitě ukončena ve chvíli, kdy jeden z hráčů dosáhne uvedeného počtu vítězných bodů.

 

06

Osadníky z Katanu shledávám jako velice zábavnou rodinnou hru, která je velice nenáročná na naučení a zapamatování. Z tohoto důvodu se hry mohou zúčastnit i mladší členové rodiny. Na krabici je uveden minimální věk 10 let, osobně bych si však dovolil minimální věkovou hranici s klidným svědomím posunout na 8 let. Díky české lokalizaci, své ceně a jednoduchosti jsou Osadníci z Katanu velice žádanou deskovou hrou. Délka hraní málokdy překročí jednu hodinu, což je pro většinu uživatelů přijatelný zlatý průměr. Je zde několik prvků, které umožňují variabilitu herního prostředí, proto nás hra baví i přesto, že za sebou máme desítky herních partií.

 

HODNOCENÉ KRITÉRIUM

MÉ HODNOCENÍ

01-interakce

rank4

4/5

02-nahoda

rank1

1/5

03-narocnost

rank5

5/5

04-agresivita

rank3

3/5

05-cas

rank4

4/5

SOUHRNNÉ OSOBNÍ HODNOCENÍ:

 4/5

 

 

 

Svitek-koupit-button_resize3