Osadníci – Rychlá karetní hra

Phones-Conference-call-iconPočet hráčů:
2 – 4
Baby-Stork-with-bundle-iconVěk hráčů:
8 a více let
Movie-Genres-Historical-iconDélka hry:
max. 30 min.

Jedná se o karetní a velice rychlou variantu věhlasné deskové hry Osadníci z Katanu (viz. naše recenze). Tato hra je vhodná především pro příznivce krátkého odreagování například na cestách, ale i pro nahrazení již ohraných karetních her jako je Prší nebo Žolíky. Hlavním pozitivem je pořizovací cena, kde za pouhých 260 Kč získáte přes 100 karet a nevšední rodinnou karetní hru. Krabička je také díky své velikosti dobře přenosná – bez jakýchkoli obtíží se vejde i do kapsy u kalhot.

 

01

I přesto, že pro hru není předpokladem znalost původní deskové hry „Osadníci z Katanu“, přesto zkušenost herního světa obohacuje celkový prožitek. Ve stručnosti, dějství Osadníků z Katanu se odehrává, jak již sám název napovídá, na ostrově Katan, který je nově osidlován novými objeviteli – vámi. K dispozici jsou základní suroviny: kámen, hlína, dřevo, obilí a ovce. Hráči musí s těmito surovinami co nejefektivněji nakládat k vybudování cest, vesnic, měst, rozvojů ale i vojsk.

02

  • České a slovenské herní pravidla, ilustrované
  • 67 karet surovin
  • 42 stavebních karet
  • 1 karta osudu (při hře 3-4 hráčů)

 

03

Jelikož se jedná o karetní hru, není zde žádný herní plán či mapa znázorňující herní svět a proto nejsou kladeny velké nároky na herní prostor. Vše se odehrává formou vykládání kartiček na stůl. Karty jsou důmyslně navrženy, poněvadž mají dvě „aktivní“ strany – stranu A a B. Jedna strana hráči přidává vítězné body, druhá strana poskytuje různé výhody.

Rozložení karet se nám osvědčilo následující:

rozlozeni-karet_1

 

prubeh-bannerNejprve se roztřídí karty staveb a vojsk do jednotlivých balíčků, přičemž zůstanou obrázkem nahoru – tak aby hráči mohli vidět v kterém z balíčků se nachází kýžený druh karty. Poté si každý z hráčů vezme z balíčku 1 kartu cesty a 1 kartu vesnice, které následně vyloží před sebe, tak aby byla viditelná strana A.

Dle pravidel by měl začínat nejstarší hráč, ale pořadí v prvním kole není rozhodující a proto si sami můžete stanovit kdo začne. V každém jednotlivém kole jsou následující fáze:

  1. Obchodování
  2. Budování
  3. Dobrání karet na ruku

1.) OBCHODOVÁNÍ

Obchodování je jediný způsob jak získat chybějící suroviny pro stavbu. Obchodovat hráči mohou…
a) mezi sebou navzájem: Pokud se hráč na tahu rozhodne obchodovat s protihráčem, je tento vybraný protihráč povinen výměnu karet akceptovat. Hráč si poté vylosuje jednu z protihráčových zakrytých karet, které má na ruce a pokud ho vylosovaná karta zaujme, nabídne mu jednu svou libovolnou kartu.

b) s Tržištěm: Uprostřed stolu je permanentně vyloženo 5 karet ze surovinami, které symbolizují nabídku trhu. Jelikož jsou po celou dobu obráceny obrázkem nahoru, představují pro hráče bezpečný obchod kdy přesně ví jakou surovinu získají, naneštěstí i ostatní vidí o jakou surovinu měl daný hráč zájem a mohou snadnou odhadnout jeho záměry. Také s Tržištěm se mění karty v poměru 1:1.

c) s Dobíracím balíčkem: Po straně je hlavní balíček se surovinami, kde jsou karty na sobě položené obrázkem dolu. Hráč, který obchoduje s dobíracím balíčkem si vezme vždy první kartu z vrchu a odloží jednu libovolnou vlastní surovinu.

 

2.) BUDOVÁNÍ

Za nashromážděné suroviny poté může hráč stavět vždy jednu stavbu od každého druhu (tzn. že může v jednom kole postavit 1 cestu, 1 vesnici, 1 město, 1 rytíře a 1 rozvoj města). Každá cesta s aktivní stranou A umožňuje obchodovat jednu kartu navíc. Každá vesnice se stranou A přidává 1 výherní bod. Po postavení města se jedna vlastí karta vesnice obrátí na druhou stranu, kde se nachází město, které přidává 2 výherní body. Navíc po postavení města proběhne jedna ze dvou událostí, která je na kartě popsaná. Město je poté možné rozšířit tzv. „rozvojem“ což je jedna z unikátních staveb, které přidávají hráči speciální možnosti. Právě rozvoj je hlavním prvkem herní strategie, protože se v balíčku vždy nachází pouze jeden druh rozvoje, takže po jeho postavení již daný bonus nemůže získat žádný jiný protihráč. Poslední kartou, kterou lze směnit za určité suroviny je vojsko – přesněji rytíř, jehož strana A přidává 1 výherní bod a strana B umožňuje hráči líznout si v každém kole jednu kartu suroviny navíc.

 

3.) DOBÍRÁNÍ KARET NA RUKU

V poslední fázi si hráč ve svém tahu dobere minimálně dvě karty z balíčku surovin. Počet karet k líznutí ovlivňuje dříve uvedené vojsko. Získávání karet

 

Ve hře dřív nebo později nastane situace, kdy již nejsou k dispozici stavby, které by bylo možné postavit. U vesnic, měst a rozvojů poté není možné tyto budovy stavět. Cesty a rytíře si však poté hráči přebírají mezi sebou. Toto je koneckonců jediný soubojový systém v celé jinak mírumilovné hře. Tím, že si hráči mezi sebou přebírají rytíře a cesty se převažují pomyslné misky vah z jedné strany na druhou ve velice intenzivním tempu. Zvítězit však může pouze jeden..

 

05

Vybudování dominantní kolonie ve hře symbolizuje získání 10 vítězných bodů. Ten hráč, kterému se toto podaří jako prvnímu, vítězí.

 

 

06

Rychlá karetní hra Osadníků z Katanu mně svou svižností opravdu překvapila. Po zakoupení, které bylo rozhodnutím především z finančních důvodů, jsem si říkal, že se bude jednat o zjednodušenné a levnější Osadníky z Katanu. Označení „RYCHLÁ karetní hra“ jsem nepřikládal velký důraz. Již při první partii jsem byl rychlostí až skoro zaskočen. Hra má jednoduché pravidla, které si velice brzy osvojíte, stejně tak i herní principy jsou snadno pochopitelné a po pár kolech hra nabere rychlý spád, kdy si několikrát budete myslet, že už máte vítězství na dosah a náhle se situace úplně obrátí naruby. Díky své jednoduchosti a nízké časové náročnosti je tato hra vyhledávaným zbožím především u rodin a dorostu. Česká lokalizace, hezké grafické zpracování a zábavný průběh pro mě činí tuto hru jako vlajkovou loď rychlých karetních her. 

 

 

HODNOCENÉ KRITÉRIUM

MÉ HODNOCENÍ

01-interakce

rank5

5/5

02-nahoda

rank2

2/5

03-narocnost

rank5

5/5

04-agresivita

rank2

2/5

05-cas

rank5

5/5

SOUHRNNÉ OSOBNÍ HODNOCENÍ:

 4/5

 

Svitek-koupit-button_resize3