Mage Knight

Phones-Conference-call-iconPočet hráčů:
1 – 4
Baby-Stork-with-bundle-iconVěk hráčů:
12 a více let
Movie-Genres-Historical-iconDélka hry:
60 – 480 minut

 

Po velice dlouhé odmlce se na našem blogu opět objevuje nová recenze na deskovou hru. Tentokrát je zacíleno na opravdového giganta a jednu z nejkomplexnějších her na českém i zahraničním trhu. Jedná se o fantasy hru Mage Knight, která má svůj původ v České republice a jejím autorem je Vláďa Chvátil.

01Mage Knight je, jak již sám název napovídá,  hra především o čarodějích a magii. Hráči zde mají na výběr ze 4 čarodějů, kteří se od sebe neliší pouze vizuálně, ale i dovednostně – výběr hrdiny víceméně určuje i způsob hraní. Přesto však výběr hrdiny nikterak hráčům nepřikazuje, že mají hrát právě tím způsobem, pro jaký jsou zvolení čaroději předurčeni. Možnosti v této hře jsou velkolepé a Vaše rozhodnutí dalekosáhlá, v některých případech se s Vámi jedno konkrétní rozhodnutí potáhne až do konce hry. Samotný Mage Knight je velice podařeným mixem deck-buildingové karetní hry, strategické deskovky a role-playingu.

02Do krabice o rozměrech 35 x 25 cm je na první pohled rozumně poskládáno:

• 240 karet
• 20 dílků mapy
• 2 hrací desky
• 4 figurky hrdinů
• 4 figurky měst
• 196 žetonů
• 54 krystalků many
• 7 kostek many
• 2 knihy pravidel

Po vytřídění karet do kategorií pravděpodobně dospějete do fáze, kdy část nebo celou plastovou vystýlku rozstříháte a upravíte si jí podle vlastních představ. Ve fotogalerii níže, je vidět vlastní úprava krabice.

03

Dějství se odehrává v tzv. „Atlantské říši“ kam Vás dle příběhové linie vyslala Rada nicoty za účelem průzkumu nového světa. Právě podoba tohoto světa ani pro vás, hráče, nebude po vícero partiích stereotypní. Stejně jako ve skutečnosti, hrdinové nevidí za vysoké lesy, neví co se nachází za vzdálenými horami, tak i vy neznáte celkovou podobu herního světa, poněvadž je vám náhodně odkrýván po jednotlivých částech z celkového počtu 20 dílků. Jednotlivý dílek obsahuje vlastních 7 hexagonových polí s odlišnými typy terénu, přes které se můžete či nemůžete pohybovat. Velice brzy zjistíte, že zdolat kopec či se prodrat hustým lesem není o moc snazší, než je tomu ve skutečnosti.

Dějství a vaše cesta za slávou a bohatstvím začíná vždy na speciálním dílku mapy, v jehož rohu se nachází magický portál. Právě na tomto poli váš rytíř-mág začíná. Na „počáteční“ dílek mapy navazují další dva dílky tzv. „venkova“, kde se nachází buď vesnice či důl, les, kopce, pláně nebo i tábory drancujících orků. Čím hlouběji se do nového světa budete dostávat, tím větší repertoár geografických prvků se vám bude odkrývat. Čekají na vás hory, jezera, bažiny, pouště, ruiny, kobky, magické věže, pevnosti a v neposlední řadě také nebezpečná místa, která stráží mocní draci. Jak se před vámi bude svět neustále odkrývat, zjistíte, že vždy je kam cestovat za dobrodružstvím, pokaždé jsou místa, kam se můžete vrátit a nikdy se rozhodně nepřestanete těšit z odhalení neznámého, které na vás čeká hned za rohem.

Herní svět Mage Knighta je skutečně kouzelný a každý milovník fantasy se bude rozplývat nad rozmanitostí onoho skvostu, který se vám rozprostírá na jídelním stole, stále více… a více…. až do chvíle kdy zjistíte, že váš stůl (ať je jakkoli velký) na tuto hru jednoduše nestačí. Ano, bohužel je tomu tak, ale i zde platí pravidlo, že vše krásné má i svou stinnou stránku a u této hry je tomu „bohužel“ její prostorová náročnost. Autorova touha po co nejvěrnější adaptaci počítačové hry Heroes of Might and Magic, čímž se pan Chvátil vůbec netají, jej hnala nezastavitelně kupředu, stále přibývalo herních komponentů až to přesáhlo i míru únosnosti a velice brzy začnete obsáhlost chápat jako nemalou nepříjemnost. Nicméně potěší vědomí, že kapacitní náročnost je jediným negativem, které tato hra má.

 

prubeh-banner

Pravidla této hry jsou obsažena ve dvou knížkách o 20 stranách malinkého písma a spousty obrázků o které vás určitě nechci připravit, takže níže uvedené řádky nebudou přepisem pravidel, ale spíše přiblížením herních mechanismů a principů, z nichž si můžete odvodit celkový potenciál a průběh hry.

Jak jsem již na začátku tohoto článku zmiňoval, k dispozici jsou na výběr 4 unikátní hrdinové kteří se od sebe vzájemně liší. Přesto však mají jedno společné, nemají žádné pasivní dovednosti – žádné body pohybu či žádnou útočnou sílu ani žádnou životní kapacitu. Všechny možnosti a výdrž hrdiny prezentují karty které máte momentálně na ruce. Svůj tah začínáte vždy s 5 kartami z celkového balíčku 16 karet základních akcí. Karty se od sebe liší v základních kategoriích: pohyb, boj, vyjednávání, léčení či speciální akce. Tyto karty si ze zamíchaného balíku náhodně lížete na ruku a dle toho plánujete své další kroky. Hrdina se tedy bez karet na ruce nemůže pohybovat ani útočit. Jak daleko dokážete dojít či jak silného soupeře dokážete porazit vám napovídají pouze vaše karty na ruce. Občas se tak stane, že se potřebujete pohybovat, ale karty na ruce vám to momentálně neumožňují. Zde je naštěstí důmyslný systém, kdy lze hrát karty tzv. „bokem“, tedy odložit libovolnou kartu, která nahradí 1 bod základní akce – pohyb, obrana, útok, vyjednávání. Základní balíček každého hráče obsahuje 15 karet, které jsou naprosto totožné se základními kartami ostatních hrdinů, dále pak balíček obsahuje jednu kartu, která je pro daného hrdinu naprosto unikátní a poukazuje na jeho archetyp, například elfí čaroděj Norowas je diplomat, na jeho unikátní kartě „Vznešené chování“ stojí: „Vliv 2. Použiješ-li jej během vyjednávání, na konci kola získáš Pověst +1.“ V silnější verzi je pak efekt dvojnásobný a k bonusové Pověsti přibývá ještě bonusový zisk u Slávy – což je v této hře obdoba zkušenostních bodů, které určují úroveň hrdiny. Hráč je díky této kartě motivovaný k vyjednávání a získávání bonusové Pověsti, v pozdější fázi se tak Norowas většinou stále více zaměřuje na vyjednávání a verbování pomocníků, kteří ho doprovázejí na cestách. Tato jediná karta vám tedy prozradí jakým směrem je pro vás doporučeno se ve hře ubírat – není to však žádnou podmínkou. Všimli jste si výrazu „silnější verze“? Jedná se o silnější efekt karty, který je možné zahrát, zaplatíte-li požadovanou manu vyobrazenou nad textem silnějšího efektu. Jelikož „mana“, tedy magická energie, v této hře představuje základní a velice obsáhlý pilíř, vrátím se k tomuto tématu později v samostatném odstavci.

 

Nyní bych se rád věnoval deckbuildingu, respektive budování vlastního balíčku karet, což je asi ta nejzajímavější část hry. Hrdinové postupující na vyšší úrovně nebo při navštívení různých míst při svých dobrodružstvích mají několik příležitostí, jak získal karty tzv. Pokročilých akcí, kouzel či dokonce artefaktů. I když mají všechny tyto karty stejnou rubovou stranu, jsou od sebe na lícové straně odlišeny různým zbarvením či motivem rámečku kolem textu efektu karty. Pokročilé akce jsou o něco málo silnější než karty základní a při zahrání silnějšího efektu dokážou být pro soupeře velkou hrozbou či naopak velkým posílením pro vašeho mága. Ke kartám kouzel se dostanete až v pozdější fázi hry – jednoduše, váš hrdina musí být na magii dostatečně připraven. Kouzla však v této hře skýtají drtivé prostředky k likvidaci skupin nepřátel, obléhání pevností či zabíjení draků. Posledním typem karet, které si budete přidávat do balíčku, jsou artefakty. Zpravidla symbolizují vzácný předmět, jenž získáte vyčištěním pradávných ruin či někde hluboko v útrobách kobek. I tento typ karet má silnější efekt, který však artefakt zničí a vyřadí ze hry. Narušitelem ve vašem balíčku budou tzv. karty zranění, které získáte, jak již sám název napovídá, když váš hrdina utrpí nějaké poškození v boji. Neléčené zranění se vám budou vracet do balíku a také neustále na ruku. Karta zranění nemá žádný efekt, pouze symbolizuje, že váš hrdina není zrovna fit a budou vám nepříjemně zabírat místo na ruce (kapacita karet na ruce je omezena úrovní hrdiny), takže se sníží bojeschopnost vašeho mága a dříve či později vás donutí tyto zranění léčit. Způsobů jak tyto zranění léčit je naštěstí několik. Posledními akcemi vašeho hrdiny jsou tzv. „Dovednosti„, které získáváte při postupu na sudé úrovně. Představují je malé žetony o délce necelých 4 cm. Těchto žetonů má každý hrdina 10, a každá z těchto dovedností je ve hře naprosto unikátní, proto dobře zvažujte kterou z nich se při postupu na úroveň naučíte. Pro lepší pochopení uvádím jednu z těch zajímavějších dovedností nazvanou „Modlitba za počasí“, jejíž schopnost zní: „Jednou za kolo: Polož žeton do středu herní oblasti. Do začátku tvého příštího tahu se tvá cena pohybu po všech terénech snižuje o 2. Pohyby ostatních hráčů jsou o 1 dražší. Poté si vezmi žeton zpět a otoč jej.“ Všimněte si, že některé dovednosti mají tedy vliv na celý herní svět a všechny hráče v něm. Některé je možné použít jednou za tah, jiné pouze jednou za kolo (den a noc).

 

Čímž se dostávám k  další zajímavosti, kterou Mage Knight disponuje a tím je cyklus dne a noci. Den se na noc změní poté, co některému z hráčů nezůstane již žádná karta v dobíracím balíčku, respektive jakmile hráč dobírá poslední kartu, nahlásí konec kola, poté zbývající hráči odehrají své poslední tahy a následně se den změní v noc, či naopak. Tento prvek není v Mage Knightu pouze estetický, nýbrž má celkem drastický dopad na vaše plánování. Ve dne se vašim hrdinům lépe orientuje v lese, kdežto v noci se zase lépe cestuje přes pouště. Sesílání silnějších efektů Kouzel je například možné pouze v noci, návštěva tzv. Kouzelných mýtin ve dne vám dá velice cennou zlatou manu. Často se tak přistihnete, že svou herní strategii plánujete právě na základě denních cyklů – překonání větší pouštní oblasti si raději přenecháte na noc a mezitím se potulujete v okolních lesích, v noci zase les raději obejdete přes okolní kopce. Toto je velice originální námět a nemalá zajímavost, která Mage Knight odlišuje od konkurenčních titulů.

 

Jak již bylo dříve zmiňováno, základním pilířem a středem veškerého dění je tzv. „mana“ neboli magická energie herního světa. V Mage Knight se vyskytuje ve 3 formách:
1) mana propůjčená z tzv. „Pramene“, což je společný zdroj magické energie sdílený všemi bytostmi v tomto herním světě, zvláště pak vašimi hrdiny. Z tohoto pramene je každý hráč schopen si jednou za svůj tah propůjčit manu dle vlastního výběru (ovšem pouze ze současné dostupnosti Pramene) a použít jí na seslání silnějšího efektu karty či jinou akci. Takto propůjčená mana má pouze jednorázové využití a po vyčerpání této síly je mana zpět vrácena do Pramene, avšak v jiné podobě (jednoduše se kostka při návratu do pramene přehodí). Pramen bude zpočátku vaším jediným zdrojem many a proto jej nezapomínejte využívat.
2) další formou magické energie jsou tzv. „žetony many“ – tedy mana vytvořená herní událostí či přímo vaším hrdinou. Mana je v této podobě nestálá a po skončení vašeho tahu je ztracena, proto jí nezapomeňte včas využít či učinit stabilnější..
3) Čímž se dostáváme k poslední, krystalické podobě many. Takto je symbolizován krystalek many umístěný do pomyslného inventáře vašeho hrdiny (vyznačené pole na kartě každého z hráčů). Zde může být zkrystalizovaná mana přechovávána po libovolně dlouhou dobu, ovšem pouze v počtu maximálně tří stejných elementů současně (max. 3 krystalky zelené, 3 bílé, …). Sami zjistíte, že každá větší bitva vyžaduje nasbírání co největšího množství magické energie v krystalické podobě a to vám zabere dost času. Důmyslný systém vám tímto chytře vsugeruje pocit, kdy se váš svěřenec nějaký čas připravuje a usilovně shromažďuje síly přírody předtím, než se vydá k dobývání magických věží či prozkoumávání starodávných ruin.

 

Každý správný dobrodruh je na svých cestách doprovázen loajálními pomocníky. Ani ve světě Mage Knightu tomu není výjimkou. Mágové zde mají možnost verbovat na svou stranu různé ochránce, zabijáky, alchymisty, průvodce, léčitele a spoustu dalších charakterů. Kapacita doprovodných jednotek je opět limitována úrovní hrdiny, proto pečlivě vybírejte, kdo vás na dobrodružných cestách bude doprovázet, velice často tomu budete přizpůsobovat váš herní styl. Verbování jednotlivých pomocníků bude možné pouze na pevně stanovených místech – na mága například můžete narazit pouze v magické věži či klášteře. Jednotky jsou roztříděné do dvou základních skupin: základní a pokročilé. Rozeznáte je již na první pohled, rubová strana je u základních jednotek stříbrná, kdežto u pokročilých je barva zlatá. V začátcích budete potkávat pouze základní pomocníky. Jednotky se od sebe vzájemně také liší požadovaným Vlivem pro naverbování, svou úrovní, která symbolizuje kvalitu jednotky, hodnotou brnění a především schopnostmi v textovém poli.

 

Tímto jsem vám představil ty nejdůležitější prostředky, které budete využívat v boji, který je naprosto neodmyslitelnou součástí každé deskové hry a rovněž každého fantasy světa. Boj sám o sobě je v této hře na první pohled velice složitý a je obrovskou výzvou nejen  pro vašeho hrdinu, ale také pro vás jakožto začínající hráče. V průvodci hrou je celkem sympaticky celý bojový systém graficky znázorněn a detailně popsán, přesto na vás obsáhlé informace mohou působit těžce stravitelné. Proto se vám pokusím vysvětlit ty nejdůležitější fakta o soubojích. Váš hrdina, rytíř-mág, nemá žádnou pasivní útočnou hodnotu, veškeré akce jsou počítány pouze z vyložených karet. Už jen tento fakt činí souboje obtížnými, protože z počátku máte na ruce pouze 5 karet, z kterých musíte za svůj tah poskládat pohyb, blok a útok o dostatečné síle k prolomení soupeřovy obrany. První skupinky nájezdných orků si všimnete již v prvních pár minutách hraní, ale věřte či ne, vyzvat jej k boji si troufnete až po velice dlouhé době. Velmi brzy zjistíte, že zbrklost a nerozvážnost je v této hře nelítostně trestána. Nicméně, pakliže jste soupeře již k souboji vyzvali, čekají vás následující fáze přesně v tomto pořadí:

Bow » Major 1) Obléhací/střelecké útoky: Dříve, než se k vám soupeř přiblíží, máte možnost jej zničit z dálky.

Shield 2) Blokování: Pokud se vám nepodařilo sestřelit nepřátele z dálky, budete se muset bránit jejich útoku.

Breastplate » Royal » Cape 3) Přidělování zranění: V případě, že jste neuspěli v obraně a nepodařilo se vám vykrýt útok nepřítele, musíte svému hrdinovi či jeho doprovodným jednotkám přidělit karty zranění.

Swords 4) Útok: Až nakonec celého souboje máte možnost na nepřítele zaútočit běžným útokem na blízko.

Už chápete, kde je háček v obtížnosti soubojů? Sami vidíte, že možnost zaútočit na nepřítele dostanete až na úplném konci souboje, nejprve se musíte bránit a většinou vás blokování průměrného útoku bude stát 2-3 příslušné (blokovací) karty. Samozřejmě nejideálnější je situace kdy máte na ruce k dispozici střelecké útoky, kterými můžete velice snadno zlikvidovat většinu nájezdných orků. Bohužel karty se střeleckým útokem jsou v základním balíčku pouze dvě z celkového počtu 16 karet – sami si spočítejte, jaká je pravděpodobnost, že vám právě tyto karty „přistanou“ na ruku. Na seslání střeleckého útoku navíc budete potřebovat bílou manu a pokud se taková barva nenachází v Prameni, pak vězte, že souboj pro vás bude opravdu tvrdý oříšek. A kdyby se vám i přesto zdály být souboje jednoduché, vaši nepřátelé disponují různými modifikátory obrany a útoku – mohou mít vlastnosti: opevněný, hbitý, brutální, jedovatý, ochromující či mají zesílené odolnosti proti útokům zblízka, ohni či ledu. Zjišťujete už, že se informace kupí a vy se v tom ztrácíte? Komplexnost hry je na jednu stranu propracovaná, ale bohužel občas zbytečně na obtíž – budete se muset smířit s tím, že i po desáté partii Mage Knighta budete mít stále po ruce příručku a listovat v ní.

 

05

Cíle hry jsou různorodé, vždy závislé na scénáři, který hrajete. V průvodci hrou je uvedeno několik možných scénářů, které mírně upravují pravidla hry a chování herního světa. Ve scénáři „První průzkum“ je například uvedeno, že máte nalézt velké město. V jiném scénáři například osvobozujete doly obsazené nepřáteli, v další zápletce spolu bojujete mezi sebou, atd. Osobně se však scénářem striktně neřídím a s přáteli hrajeme jednoduše, dokud nás hra baví. Jelikož je tuto hru možné hrát i osamotě v jednom hráči, velice snadno podlehnete pokušení si směr a cíle hry přizpůsobovat vlastním chutím a požadavkům. Vzhledem k délce hraní Mage Knight chápu spíše tak, že se nezaměřuje na dosažení nějakého cíle hry, ale spíše na pobavení a vtažení do živoucího dějství fantasy světa, kde by vám cesta ke stanovenému cíli spíše kazila dojem z hry.

 

06

Mage Knight je velice propracovanou deskovou hrou plnou magie, fantastických dobrodružství a honby za poklady rozmanitého a prostorného světa. Variabilita je v této hře nevídaná, proměnných je zde takové množství a naopak element náhody je zde tolik nízký, že hra pro vás snad nikdy nebude stereotypní a nikdy vás neomrzí. Po více než 4 hodinách hraní zjistíte, že jste stále nedosáhli herního maxima a stále máte co poznávat, v čem se zdokonalovat či jakým směrem se ubírat. Ano, je to hra na velice dlouhé hodiny – což může pro někoho být překážkou, pro zarputilé milovníky fantasy naopak pocitem naprosté blaženosti. Herní mechanismy jsou důmyslně promyšlené, někdy bohužel až příliš do hloubky – čímž pouze roste náročnost na pochopení. Přesto si myslím, že, máte-li rádi fantasy, je tato hra jasnou volbou a můžu vám s čistým svědomím garantovat, že této investice nebudete nikdy litovat. Česká lokalizace, dechberoucí grafické zpracování, nespočet možností a náhodně se generující herní svět vás i vaše přátele bude bavit dlouhé stovky hodin.

 

Jiří Šindelář, 9/10

[+] POZITIVA:
• Česká lokalizace
• Celkové grafické zpracování
• Unifikace několika herních žánrů
• Variabilita a rozmanitost herního prostředí
• Věrohodný nádech fantasy světa!
[-] NEGATIVA:
• Obtížně stravitelné pravidla
• Hra zabere opravdu hodně času
• Prostorová náročnost pro hraní

 

Svitek-koupit-button_resize3