Le Havre

Phones-Conference-call-iconPočet hráčů:
1-5
Baby-Stork-with-bundle-iconVěk hráčů:
12 a více let
Movie-Genres-Historical-iconDélka hry:
150 min

Le Havre je deskovou hrou, která je zasazena do prostředí přístavu. Nakupujete zde budovy, stavíte lodě. Na konci hry vyhrává nejhodnotnější společnost. Le Havre je trošku jinak rozvedená Agricola , proč zmiňuji obě v  našem seznam strategických deskových her je to, že Agricola je více pro svátečnější hráče, kdežto Le Havre je taková více složitější. Pokud máte rádi hodně různých surovin, které přetavujete na budovy, ještě lepší suroviny, nebo lodě tak vás musí tato desková hra určitě zaujmout. Oproti Agricole mi přijde, že si člověk snadněji udržuje přehled co to má před sebou spoluhráč za budovy, protože je sami můžete využívat. Dokonce se bez toho neobejdete ale popořadě.

Hra ubíhá po malých krůčcích, kdy když jste na tahu máte dvě hlavní možnosti. Vzít si nějakou surovinu.Suroviny (peníze, ryby, dřevo, jíl, rudu, obilí, krávu) přibývají každým malým krůčkem, nebo zahrát akci kdy stoupnete na nějakou budovu a s ní spustíte efekt (něco postavíte, vylepšíte surovinu na víc opracovanou atp…) Stoupat se dá jen na postavené budovy a z počátku jich moc postavených není, ale protože to jsou body do finálního vyhodnocení a když vlastníte budovu tak vám často za jejich užití spoluhráči platí tak je to výhodné je stavět. Stavbou budov se odkrývají další budovy které se mohou postavit a možnosti stoupnout na již postavené budovy. V Le Havru kromě budování musíte ještě jednou za čas nakrmit přístavní dělníky, takže kromě budováni budov musíte obstarat jídlo, nebo si pořídit lodě které vám jídlo přinášejí automaticky. Později skrz lodě můžete vyvážet suroviny a za ně získat peníze, což jsou v této deskové hry ve finále body.

Tato desková hra může trošku připomínat hru Settlers, protože aby jste dostali něco hodnotnějšího, tak musíte suroviny přetavit v budovách. Příklad pokud chcete postavit luxusní parník, který je na konci hodnocen za hodně bodů, tak prvně musíte někde sehnat rudu, tu třeba v ocelárně přetavit na ocel, k tomu ale potřebujete nějakou energii (tu jste zase nějak získali) a potom loď postavit ve vylepšeném přistavě . Při tom ještě živit přístavní dělníky. Takže rozhodně vás čeká plno strategického rozhodováni co a jak provést. Kromě standardních budov se do hry nalosují ještě tři speciální, které ještě více mohou pozměnit strategie a dělají Le Havre ještě více variabilní . Tato desková hra není moc dobrá pro pět hráčů, i když je uváděno, že se dá hrát v pěti, já bych ji v pěti hrát nikdy nechtěl. Pokud rádi hledáte ve velkém množství možností, jak rozvíjet svou společnost, máte rádi hromady různých surovin. Nebo jen milujete přístavní atmosféru a nečekáte od hry nějaké pohyby lodí ani mapu, tak je pro vás Le Havre určitě zajímavou volbou. Nováčkům bych spíš pro začátek doporučil začít s Agricolou, která je líbivější a jednodušší.

 

 

Svitek-koupit-button_resize3