Dominion

Phones-Conference-call-iconPočet hráčů:
2 – 4
Baby-Stork-with-bundle-iconVěk hráčů:
8 a více let
Movie-Genres-Historical-iconDélka hry:
30 – 90 minut

 

Dominion je čistokrevná karetní hra zasazená do fantasy světa plného hradů, špehů, zlodějů, kovářů a v neposlední řadě také čarodějnic. Tato karetní hra má však jednu zvláštnost – originální námět, kterým si vás získá. Na rozdíl od běžných karetních her, kde vám dobírací balíček ubývá, zde se naopak rozrůstá a jeho obsah si určujete jen a pouze vy samotní. Dá se říct, že deckbuilding je základním kamenem celé této hry. A jelikož si Dominion vzalo do parády studio Albi, můžete se těšit na kompletní českou lokalizaci!

 

01

„Na počátku hry nemáš nic než trochu peněz a malé pozemky. Avšak brány světa jsou ti otevřeny dokořán. Neboť svou říši si můžeš budovat stavbou vesnic, založením tržiště či postavením trůnního sálu…“ Tak zní úryvek z poutavé uvítací řeči, která hráčům naskýtá blýskavý pohled do svět v němž se Dominion odehrává. Jak už název samotný napovídá, hlavním a jediným cílem je získat nadvládu nad soupeřícími hráči. Samotný svět je abstraktní – nijak nespecifikovaný a bezejmenný.

 

02

Do krabice standardní velikosti (30×30 cm) je v plastovém insertu (který díkybohu není nutné nijak měnit, protože je geniálně rozvržený) je úmístěno 500 kartiček – z toho je 130 karet mincí, 48 karet s vítěznými body, 30 karet prokletí a 255 karet království, což sami časem začnete nazývat akčními kartami.

 

prubeh-banner

Abych vám průběh hry a herní mechanismy co nejlépe vysvětlil, nabízím asi nejlepší možné řešení a tím je stručný rozbor herních pravidel.

Hru každý hráč začíná se stejným majetkem. Jsou jím 3 statky (které hned ze začátku dávají 3 vítězné body) a 7 měďáků, za které si lze „kupovat“ nové karty. První kolo si každý z hráčů ze svého, náhodně zamíchaného, dobíracího balíčku lízne na ruku prvních 5 karet a sám se rozhoduje jaké majetky si za měďáky koupí, platí však jednoduché pravidlo: Základně máte možnost provést pouze 1 akci (vyložit kartu, která má v patičce označení „Akce“) a provést 1 nákup (použít určité množství mincí na nákup jediné požadované akční karty, majetku či jiné mince). Jelikož ze začátku nemáte žádné akční karty, nezbývá než si nějaké zakoupit. Volte pečlivě, protože deckbuilding je v této hře alfa-omega. Na konci svého tahu musíte všechny zbylé karty ze své ruky odhodit na svůj odkládací balíček, poté si na ruku doberete 5 nových karet. Pokud svůj dobírací balíček dolížete, zamícháte svůj odkládací balíček a vše začíná nanovo. Postupem času se vám tak bude dobírací balíček neustále rozrůstat a tím se také bude snižovat pravděpodobnost, že na ruku dostanete kartu, kterou jste si dříve koupili a momentálně ji potřebujete. Aby se pravděpodobnost takové situace snížila, budete se snažit kupovat karty, které vám umožňují provádět více akcí, nákupů nebo vám umožní si líznout dodatečné karty. Nákup majetků s vítěznými body si tak necháte až na pozdější fázi, ale pozor aby jste nezaspali a proto pečlivě sledujte počiny svých protihráčů! Tímto důmyslným systémem tak vývojáři chytře eliminovali bezduchý hon za vítěznými body a hra tak získává mnoho potenciálu pro chvíle plné napětí.

 

05

Jak již bylo uvedeno v úvodu, název Dominion znamená „nadvláda“ a proto lze snadno dedukovat, že cílem hry je stát se nejsilnějším královstvím v imaginárním fantasy světě. Hra skončí ve chvíli kdy hráči vyčerpají určitý počet balíčků akčních karet a majetkových karet s vítěznými body (odvozuje se od počtu hráčů). Pokud takový okamžik nastane, hra se okamžitě ukončí a všichni hráči si sečtou veškeré své „zelené karty“ – karty s vítěznými body. Hráč, který získal nejvíce bodů vítězí ve hře.

 

06

Špičková hra, která si díky své svižnosti a české lokalizaci získala velkou oblíbenost u mé přítelkyně, proto Dominion hrajeme velice často. Herní principy a velké množství druhů karet zaručuje, že ani 100. hra nebude stereotypní. Díky interaktivnímu deckbuildingu máte naprosto otevřený repertoár, jak hru chcete hrát – můžete útočit skrz zloděje a okrádat protihráče o mince, můžete snižovat výsledný počet vítězných bodů díky kletbám čarodějnic, můžete se zaměřit na špehy a odkrývat tak záměry svých soupeřů a být vždy o krok napřed, atd. Počet karet hřeje na srdci a dopřává pocitu dobré investice. Pro ty, kterým by se možnosti hry zdály být vyčerpané je k dispozici několik herních rozšíření (které lze zakoupit v našem obchůdku). Je opravdu obtížné hledat cokoli co by bylo možné hře vyčíst a zachovat si tak objektivitu.

 

Jiří Šindelář, 9/10

[+] POZITIVA:
• Česká lokalizace
• Množství herních karet
• Originální pojetí deckbuildingu
• Svižnost
[-] NEGATIVA:
• v pozdější fázi poměrně velký element náhody

 

Svitek-koupit-button_resize3